Informacja Administratora

Budynek Szkoły Podstawowej nr 139 im. Wojska Polskiego

Przedwojenny budynek Szkoły Podstawowej nr 139 został zbudowany w roku 1938 przez Zarząd Gminy Nowosolna. Do szkoły uczęszczały dzieci z okolicznych wsi: Stoki i Sikawa.
W czasie II wojny światowej budynek szkoły przy ulicy Giewont 1 (obecnie ul. Szczytowa 11) zajmowała szkoła niemiecka. W 1945 roku z wysiedlenia powrócił dawny kierownik szkoły, pan Franciszek Skrobiszewski, który zajął się uruchomieniem szkoły polskiej.

1 września 1950 r. Szkoła Podstawowa nr 139 została przejęta przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i przemianowana na Szkołę T. P. D. nr 7.
Ponieważ liczba dzieci na Stokach stale wzrastała, budynek szkolny okazał się niewystarczający. Kierownictwo szkoły zwróciło się do Spółdzielni Mieszkaniowej o przydział 3 budynków. Dwa z nich miały być przeznaczone na szkołę, a jeden na mieszkania dla nauczycieli. Kiedy rozpoczęto remont, szkole przydzielono inne budynki przy ulicy Skalnej. Wydział Oświaty w Łodzi powołał inżyniera do opracowania planów przebudowy. W międzyczasie rozważano propozycję zajęcia dużego budynku przy ulicy Zbocze po opuszczeniu go przez jednostkę wojskową. Niestety budynek nie nadawał się do wykorzystania na cele edukacyjne.
W marcu 1950 roku przystąpiono do budowy nowej szkoły przy ulicy Serpentyny (obecnie ul. Giewont). Nowa szkoła miała być oddana do użytku w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1950/51. Opóźnienia w budowie sprawiły jednak, że ten rok szkolny rozpoczęto jeszcze w starym budynku.
Kiedy 1. i 2. piętro budynku były gotowe do użytku, postanowiono dokonać przeprowadzki do nowej szkoły w dniu 28 listopada 1950 roku, po zajęciach szkolnych. 29 listopada 1950 roku zajęcia odbyły się już w nowym budynku.
Po przebudowie kuchni 1 września 1955 roku, w jadalni, oddano do użytku scenę i dzięki temu wszystkie przedstawienia i uroczystości nie musiały odbywać się na korytarzu.

Przez cały rok szkolny 1955/56 w jednym budynku mieściły się dwie szkoły, w związku z tym warunki do nauki były ciężkie. We wrześniu 1956 oddano do użytku nowy budynek na Sikawie i przeniesiono tam, funkcjonującą od roku nową szkołę.

W roku szkolny 1957/58 szkoła powróciła do dawnej nazwy: Szkoła Podstawowa nr 139.

27 października 1962 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Wojska Polskiego. Społeczność szkolna otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

Od 1 września 1972 r. do 1 sierpnia 1978 r. w budynku przy ul. Giewont 28, oprócz Szkoły Podstawowej nr 139, funkcjonował równocześnie Dom Dziecka, tworząc Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3.

W naszej szkole uczył języka polskiego znany łódzki poeta Jerzy Waleńczyk. W dokumentach szkoły zachował się, odręcznie napisany życiorys.

Dyrektorzy i kierownicy szkoły

Franciszek Skrobiszewski

przed II wojną światową i od 1945 do XI 1946 r.

Kazimiera Zagdańska

od XI 1946 r. do 31 VI 1947 r.

Jan Klaus

od 1 VII 1947 r. do 1 X 1950 r.

Henryka Węgrzyn

od 2 X 1950 r. do 31 VIII 1968 r.

Leon Smug

od 1 IX 1968 r. do 31 VIII 1970 r.

Mirosław Klimczak

od 1 IX 1970 r. do 31 VIII 1983 r.

Jadwiga Ciesielczuk

od 1 IX 1970 r. do 31 VIII 1987 r.

Krystyna Kisicka

od 1 IX 1988 r. do 31 VIII 1990 r.

Włodzimierz Warwas

od 1 IX 1990 do 31 VIII 2007 r.

Dorota Kaźmierczyk

od 1 IX 2007 do chwili obecnej.